عاقبت چین وامریکا جهان را به آتش می کشند

 

کورونا  مردم وطبیعت را از چنگال سرمایه داری نجات بخشید

 

خلقهای جهان آگاه ومراقب باشیم، نظم نوین سرمایه داری کرونایی در راه است 

 

 

 شیوع وگسترش ویروس کرونا تبدیل به یک بحران وتهدید اجتماعی و بهداشتی در سطح جهان گردیده است. یک رویداد تاریخی تلخ ، یک وضعیت خطرناک وغیرمعمول که تاریخ بشرآنرا بیاید ندارد. دراینجا ما به تمامی  بازماندگان وخانواده های قربانیان ویروس کرونا صمیمانه تسلیت می گویم. درواقع آنچه ما در اینجا به بحث آن می پردازیم،  برخورد مستقیم با این ویروس نیست ، بلکه هدف بیشتر گفتگو پیرامون روابط ومناسبات سرمایه داری وبرخورد اساسی باسیاست های یکجانبه امپریالیسم  یعنی عاملین اصلی این فاجعه دردناک تاریخی است. سرمایه داری بیش از۱۵۰ سال است که  تلاش می کند تا مردم جهان و طبیعت را دراسارت و وابستگی سیاستهای اقتصادی سیاسی خود نگهدارد. سرمایه داری جهانی دراین وضعیت غیرمعمول  که ویروس کرونا همه روزه جان هزاران نفررا می گیرد، می کوشد تا خسارات ناشی ازآن  را بر دوش توده های محروم به ویژه کارگران جهان بیاندازند.

 با گسترش واعشاعه بیماری کرونا از ابتدای  سال جاری تا به امروزبازارهای  اقتصادی و مالی امپریالیسم  درمعرض خطر ورشکستگی وسقوط قراردارند. به ویژه بازارهای بورس درکشورهای مختلف جهان  تا میزان  50 درصد ریزش کرده اند.حتی به علت فروکش کردن تقاضای خرید نفت در ماه مارس و آوریل شاخص بهای نفت در بازارهای جهانی به زیر صفر و حتی به رقم منفی  40 درصد می رسد.این موضوع یعنی خریداران جدید نفت میبایست برای ترخیص نفت خریداری کرده خود در ماههای آوریل و مه حتی تا 60  دولارخسارت نگهداری برای هر بشگه  نفت را به بنگاهای ذیربط بپردازند.درابتدای فاجعه کرونا ترس ازگرسنگی باعث هجوم میلیاردها نفر به فروشگاه های سراسرجهان  گردید.بطوریکه مواد غذایی ولوازم بهداشتی مانند: آب آشامیدنی ، آرد ، ماکارونی ،  یا مواد ضد عفونی کننده و مواد شوینده در مدت کوتاهی از قفسه مغازه ها و فروشکاهای مواد غذایی نا پدید می شوند.این اولین بار پس از جنگ جهانی دوم است که مردم اینقدر مضطرب و وحشت زده عمل ورفتار می کنند.یه طوریکه اکثرمردم جهان امروزه به خاطر ترس از واگیری ویروس کرونا ازمراجعه به پزشکان ، خرده فروشان ، کسبه ومؤسسات پزشکی- درمانی خوداری می کنند.درنتیجه این روکود درسطح کشورها شرکت های خصوصی ومهمان سراها به خصوص صعنت جهانگردی وشرکت های هواپیمایی وکشتیی رانی روزانه زیانهای چند صد میلیونی اعلام می کنند.همچنین به دلیل محدودیت های مسافرتی وتوریستی وقطع پروازهای هوایی خصوصا برقراری وضعیت اضطراری درکل کشورهای جهان ونیزکاهش ترافیک درسطح خیابان های شهروآتوبان ها فعالیت های روزمره مردم به طرز چشمگیری محدود وکاهش یافته است وبا تعطیلی مدارس ودانشگاها وهمچنین بسته شدن کارخانه ها وموسسات تولیدی ونیزکاهش ناگهانی تراقیک درسطح شهرها خوشبختانه تعداد  کشته شدگان ومصدومین در ترافیک راهها به میزان قابل توجهی در اکثر کشورهای جهان فروکش می کند.این برای اولین باردرتاریخ استکه انسان وطبیعت پس از 150 سال نفس وهوایی تازه می کنند.

بعلاوه  گسترش ویروس کرونا که درنتیجه باعث بسته شدن درب مساجد وکلیساها در جهان گردید، این حقیقت  را برای اکثرمردم جهان روشن و آشکار ساخت که اساسا هیچ خدایی دراین جهان وجود ندارد وهیچ قدرت فرازمینی ونامریی قادر نیست تا مردم را در برابر بیماری ها وحوادث طبعیی امثال سیل وزلزله وبه الاخص بیماری خطرناکی همچون ویروس کرونا حفاظت نماید. انسان باید بشخصه درمقابل  بیماری ها و فجایع زمینی وآسمانی ازخود دفاع کند.همه چیز در دستان قدرتمند انسان ها نهفته است. دست بسوی آسمان بلند کردن وتقاضای درخواسته های دنیوی ومادی ازخدایان  دروغ آسمانها چاره کار نیست.در این رایطه براساس گزارش رسانه ها ی بین المللی در برخی از کشورهای اروپایی صدها نفرازافراد مسیحی درمقابل درب بسته کلیساها اجتماع کرده وازعیسی مسیح می خواهند تا آنها را در مقابل ویروس کرونا محافظت نماید. ویا درافغانستان وعراق ونیزدرایران مسلمانان درهای قفل شده هرم حضرت امام رضا و معصومه را که مسولان جمهوری اسلامی یعنی این بندگان مخلص خدا آنها را با الوار وتخته چوب بسته بودند، می شکنند وازخداوند  وامامان اولوالعظم طلب کمک ومفقرت می کنند. اما همانطوریکه می دانیم این تجمع ها و این روضه خوانی ها ودست به دعا شدن های افراد به سوی عرشه تاریک وخالی ازوجود خدایان، فایده ای در برنداشت  وچه بسا ممکن است تا برخی ازاین افراد متأسفانه هم اکنون به ویروس کرونا مبتلا شده باشند .البته ما امیدواریم که اینطورنیست وهمه این افراد درسلامت کامل بسرمی برند.

 خلاصه کلام اینکه ، این اولین باردرتاریخ است که جهان و طبیعت توانستند خود را از چنگال نظام سرمایه  داری واین آدمخواران رهایی بخشند. باور نکردنی نیست ، خیابان و راههای های خالی از وسایل نقلیه، راههای بدون کشته ومصدوم ، هوای پاک ، آسمان آبی و کارخانه های خاموش وتعطیل، اما متاسفانه درمقابل هزاران نفر کشته و میلیون ها نفر افراد آلوده به ویروس کرونا  ازعواقب  و پیامد های مثبت ومنفی این بیماری خطرناک وکشنده در سال 2020 می باشد.
دربرخورد با این وضع اما برنامه  واقدامات فوری دولت ها درایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا وچین برای مقابله با ویروس کرونا تصویب وتامین میلیاردها دلاراز کیسه مالیات دهندگان وکارگران جهان برای نجات شرکت های بزرگ ، بانک ها ، هتل ها ، صنعت خودروسازی ، حمل و نقل و گردشگری  می باشد. در حالیکه  امروزه کمبودهای عظیمی درمورد لباس های محافظتی ، ماسک صورت ، ضد عفونی کننده ها ، تختخواب های ویژه بیماران کرونایی که اکثرا همه آنها با کیفیت نازل در کشورچین تولید وبه سراسر جهان صادر می شوند، احساس می شوند.دراین رابطه باید توده های مردم شدیدا به این وابستگی یک طرفه جهان به  سیستم تولید کالایی چین وضایعات ناشی از آن اعتراض کنند. سرمایه داری سرمست وازخود بیگانه کشورچین جهان را به آتش کشیده است و درحالی که هنوز روزانه هزاران نفر درسرتاسر جهان  به علت بیماری کورونا جان خودرا از دست می دهند ، سرمایه داران وابسته چینی آستین ها را بالا زده تا با شروع تولید مجدد کارگران زحمتکش این کشور را برای خدمت به امپریالیسم جهانی سلاخی کنند. این حاکمان کاپیتالیست چین وحامیان آنها که امروزه نبض اقتصاد جهان وسرنوشت میلیاردها انسان را در دست گرفته اند، با لگدمال کردن حق وحقوق کارگران واعمال دیکتاتوری  برمردم ضربه سخت وجبران ناپذیری به طبقه کارگر وارد ساخته اند.کارگران چین ازصبح تا شب مانند نوبردگان کارمی کنند ، اما عاقبت بیش از 2-3 یورو در ساعت مزد دریافت نمی دارند.با این توصیف به نظر می رسد که این وضعیت فجیح در نظام سرمایه داری وفشارغیرانسانی حاکمان جهان برطبقه کارگردرایالات متحده امریکا و چین ونیز جولان  ثروتمندان ریزودرشت  کشورها درعرصه  چپاول منابع جهانی به حد کافی کمر مردم جهان را خم نکرده است که متاسفانه حال تهدید وکشتار ویروس کرونا هم به این وضع اسفناک اضافه گردیده است.البته نباید فراموش کرد که  پاندومی گرسنگی وفقردرجهان به مراتب بیشتروشدیدتراز پاندومی کورنایی بر مردم محروم جهان فشاروخسارت وارد کرده است. آری حال تحت مبارزه با کرونا و تامین سلامتی مردم باید طبقه کارگرهرکشور برای رفع وجبران خسارات مالی وارده به اقتصاد سرمایه داری جهانی شب وروزکمرسپر کند.

در رابطه با این موضوع درچین صدها هزار کارگر خارجی از کشورهای فقیر مانند بنگلادش ، هند ، سودان و پاکستان مشغول به کارند.دراین زندان تنگ وتاریک چینی ها  بیش از بیست کارگر دریک اتاق کوچک و بدون هیچگونه وسیله بهداشتی  بسرمی برند. به خصوص وقتی این کارگران فقیر بیمار شوند ، این افراد بدون برخورداری ازمزایای پزشکی- درمانی وهیچ  حق وحقوقی دیگری در سلولهای تنگ وتاریک خود جان می بازند. این استثمارگران خونخوار، این افراد ضد بشر در چین و دیگرسایر نقاط جهان خود مستحق به............. می باشند، تا کارگران فقیرومردم محروم دردنیا . برای اینکه همیشه به چنین تاریخ غم انگیزی درعرصه تاریخ بشریت پایان دهیم ، باید هرچه سریع ترمارکس ومارکسیسم را به کمک وراهنمایی فراخوانیم ، راه دیگری جزمراجعه به مارکسیسم برای مقابله با این جنایتکاران ضد بشردرشرایط حاضر دردست نیست. بی شک  پاسخ صحیح به تمامی این بدبختی وناملایمات ها در گروه ارجاع  ودستیابی به سیاست و اقتصاد سوسیالیستی مارکس و دیدگاه کمونیسم جهانی است.زیرا درپناه وسایه سرمایه داری کرونایی نه تنها حقوق اساسی مردم و اهداف زیست محیطی در کشورهای سرمایه داری به کلی ناپدید می شوند،بلکه سهم ونقش کارگران در کارخانه های بزرگ وبه خصوص حق تظاهرات فعالین وطرفداران محیط زیست یا اعتصاب و مبارزه جنبشهای کارگری و سایرگروههای ضد امپریالیستی وانقلابی علیه نظام سرمایه داری در سراسر جهان ممنوع می باشند.همه این اقدامات وفشارهای سیاسی - اقتصادی ، به ویژه محدودیت  آزادی و کنترل مردم به بهانه جلوگیری ومبارزه با ویروس کرونا انجام می گیرد.محتوای این اقدامات امپریالیستی به خوبی به ما نشان می دهند که سیستم سرمایه داری درحال حاضرکدام جهت وهدفی را برای غارت وچپاول بیشتر خلقهای جهان در قرن بیست ویکم دنبال می کند.
درحال حاظر
تصمیم گیرندگان  وحکومت گرایان در کشورهای سرمایه داری محدودیت های بسیارشدید وسختی را درسطح ملی و بین المللی برای توده هاوزندگی مردم وضع نموده اند. بیش از 50 میلیون نفربیکار ازابتدای ماه آوریل تا کنون درایالات متحده و کشورهای اتحادیه اروپا ووجود بیش از 100 میلیون نفرکارگرنیمه وقت در سراسر جهان بیانگر این حقیقت است که  رکود وبحران نظام سرمایه داری تا چه اندازه  خطرناک وجدی است .بنابراین تعجب آور نیست که چرا هزاران نفرکارگرامروزه در کشورهای مختلف ازکار اخراج می شوند ،درحالیکه تولیدات شرکت های بزرگ و به الاخص صنعت خودروسازی در جهان دوباره اوج می گیرد.
کودک آزاری و تجاوز به زنان همیشه درکشورهای سرمایه داری یک مشکل جدی واساسی به حساب می آید ، اما آنچه امروزه در عصر کرونا درچهاردیواری خانه ها به ویژه درکشورهای اسلامی مانند عراق ، ترکیه ،پاکستان و ایران رخ می دهد بسیار شرم آور ودردناک است. براساس گزارش های رسانه های بین المللی و منابع اطلااعاتی جهان ، خشونت و فشار علیه زنان و کودکان درحوزه خانوادگی حتی در ایالات متحده و کشورهای اروپایی رو به افزایش است.

جای تعجب نیست.پایمال نمودن حق وحقوق مردم درکشورهای عقب نگهداشته واعمال دیکتاتوری وقلع وقم نمودن نیروهای انقلابی  وضد امپریالیسم درکشورهای  آسیایی وافریقایی برای بقا وپایداری کشورهای صنعتی بسیار هایزاهمیت وامری حیاتی است. به ویژه سیستم تولیدی وصادرات  محصولات بنجل وارزان چینی که قویا کارگران چینی را مانند برده های گره خورده به زنجیره های سرمایه داری جهانی مسخ کرده است ، به طورفزاینده ای به حاکمیت وتسلط امپریالیسم جهانی جان تازه می بخشد.اما همه آنچه تاکنون  ویروس کرونا در سطح جهان به بارآورده  به اندازه کافی برای مردم وحشتناک وبرای جهان خطرناک است وامیدواریم این وضعیت اسف ناک به زودی پایان یابد. با این وجود اما ممکن است که ویروس کرونا نه تنها با تأثیر برزندگی وسطح سلامتی مردم قربانان بیشتری رادر آینده نزدیک طلب نماید، بلکه در این شرایط تاریخی ممکن است این بحران سلامتی منجربه سقوط نظام سرمایه داری وآغاز نظام سوسیالیستی درجهان گردد. مغز کلام ، اگر دراین زمان بحرانی مردم وکارگران با هم ویک صدا زیر پرچم مارکسیسم  متحد شوند ، دیگر فرصتی در تاریخ برای نعره  سرمایه داران در این اوضاع بحرانی باقی نیست.مردم وشوراهای کارگری در نظام سوسیالیستی قادرخواهند بود جامعه را تحت اراده وخواست خویش هدایت و کنترل کنند.خصوصا جاییکه تضادهای طبقاتی در کشورهای صنعتی هر روز به طرز شگرفی در حال رشد می باشد ، جایی که کارگران با یکدیگر متحد شوند و آگاهانه وهدفمند  با سیاستهای یک جانبه ونامعقول سرمایه داری به مبارزه به پردازند ، بحران کرونایی می تواند در نهایت یک وضعیت جدید سیاسی و یک شانس برای افراد فقیر درمقابله و براندازی نظام  سرمایه داری ایجاد وفراهم نماید ، زیرا درآخراین  بحران کرونا اگرکارگران جهان با بورژوازی تسویه حساب نکنند، بی شک از بازندگان اصلی این پاندمی  کرونایی به حساب می آیند.

حال در روند رشد وگسترش پاندمی کرونایی چه باید کرد.

در وهله اول توسعه ارتباطات تصویری وصوتی و اینترنت وتلفن رایگان برای همه مردم لازم است. جلوگیری فوری تولیدات و محصولات صنعتی وشیمیایی که در روند این بحران ضروری به نظر نمی رسند وهمچنین تعطیل نمودن فعالیت های اجتماعی و اقتصادی که منجر به عوارض زیست محیطی ازجمله  افزایش و انتشار اکسید ازت  ، کربن و سایرعوامل آلودگی هوا می گردند، باید به طور موقت یا کاملاً ممنوع شود.علاوه براین ، کمک های عمومی و مراقبت های اضطراری برای خانواده ها و مراقبت های دایم از کودکان و سالمندان و همچنین تأمین بودجه کافی جهت حفاظت از آسیب های فکری و جسمی شهروندان  یک امر طبیعی وضروری در نظام های اجتماعی است.

 همبستگی و کمک های متقابل همیشه  دریک سیستم دموکراتیک  ومردمی از واجبات امور اجتماعی است. کمک به همسایگان خصوصا  مراقبت روزانه ازسالمندان و بیماران ، ویا برنامه ریزی و فراهم نمودن وسایل و تجهیزات ضروری پزشکی و درمانی  برای کل جامعه ، یکی از وظایف اصلی دولت رفاه وحکومت مردم سالاریست.درحقیقت  افراد فقیر وکارگران در نظام سرمایه داری درسرتاسر عمر در تنهایی مطلق بسر می برند ، در حالی که در کمونیسم ، در موقعیت هایی سختی مانند زمان کرونا ، شورا های مردمی ازعامه مردم در مقابل فجایع و آسیبهای اجتماعی وطبیعی محافظت وپرستاری می کنند.در حال حاضر بحث های مختلفی در مورد دلایل و مکان منشاء این بیماری وجود دارد که آیا چین دست  دراین بازی خطرناک دارد؟ به هر حال جواب به این موضوع بسیارمشکل است.باید منتظر نتایج تحقیقات وآزمایشات ارگانهای ذیربط  درکشورهای مختلف جهان باشیم . درهرصورت ، در پایان این بحران مرگبار باید مشخص شود که آیا این ویروس با آزمایشگاه تحقیق درمحل مبدا شهرووهان درکشورچین ارتباط داشته است؟ گرآری  پس باید جهان با این اقدام وحشیانه و فاشیستی این قاتلین تسویه حساب  نماید.البته لازم نیست این تئوری های بی اساس را که قصد نهایی شان گمراهی عامه مردم جهان می باشند ، جدی گرفت. زیرا در پایان این فاجعه ، سرمایه داران و قدرت های جهانی بالاخره باید به این سؤال خلقها پاسخ  گویند ، که  ویروس کرونا ازکجا آمد؟ و چرا با وجود این همه کشته وقربانی درجهان درچین وبرخی از کشورهای سرمایه داری تولید کالاهای صنعتی دوباره رونق می گیرد؟. وبلاخره اینکه امپریالیستها باید به مردم جهان جواب دهند که نظام نوین سرمایه داری کرونایی دراین مرحله  تاریخی جهان را به کدام سمت وسومی برد ؟ جاییکه نولیبرال کاپیتالیسم همچون شکست خورد گان تاریخ برطبل خالی می کوبد.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Home Farsi German